Uvod u Seriju udžbenika kineskog Wushu Duanwei sistema
Kineski Wushu Duanwei sistem je hijararhijski sistem koji je formulisala Kineska Wushu asocijacija u cilju ocene profesionalnog nivoa kod Wushu igrača i učenika. Bazirano na ovom sistemu, Serija udžbenika kineskog Wushu Duanwei sistema (u daljem tekstu Serija udžbenika) je napravljena da unapredi i poboljša ciljeve i nivoe standarda Duanwei sistema. U cilju popularizacije Wushu sporta i razvoja različitih škola, Asocijacija je napravila svaki napor da uspostavi standardni Duanwei tehnički sistem koji će biti vodič Wushu učenicima da savladaju Wushu i da unapredi i provomoviše tehnike sa i bez oružija kroz Duan nivoe.
Ciljevi evaluacije Kineskog Wushu Duanwei sistema obuhvataju etiku i pravila ponašanja, teoriju, tehniku i veštine. Ciljevi evaluacije za primenu kandidata za Duanwei nivoe uključuju njihova dostignuća u Wushu teoriji i njihovim doprinosima u Wushu razvoju. Zbog toga, Serija udžbenika sadrži sledeće knjige za kurseve:
- 3 teorijske knjige o Wushu uključujući:
- Wushu etika i pravila ponašanja,
- Istorija kineskog Wushu,
- Uvod u kineski Wushu;
- Pregled kineskog Duanwei sistema: Problemi i rešenja;
- 17 udžbenika koji obuhvataju 12 stilova uključujući Changquan, Shaolinquan, Taijiquan (Chen-stil, Yang-stil, Wu-stil, Wuu-stil, Sun-stil, He-stil), Xingyiquan, Baguazhang, Tongbiquan, Chuojiao, Fanziquan, Bajiquan, Tanglangquan, Wuzuquan, Yongchunquan, Wushu za početnike (pre-Duan udžbenik), Wushu Gongfa, Wushu samoodbrana i tri kursa sa oružijem Jianshu (mač), Duangun (kratak štap), Erjienguan (nunčake).
Prema Kineskom Wushu Duanwei sitemu, profesionalni nivoi igrača mogu se stepenovati od niskog do visokog:
- osnovni Duan (od 1. do 3. niovoa),
- srednji Duan (od 4. do 6. niovoa),
- napredni Duan (od 7. do 9. niovoa).
Postoje takođe i pre-Duan sistem koji se sastoji od tri nivoa. Duan nivo treba da prati odgovarajući standard, zbog toga fokusne tačke Serije udžbenika formulišu jedinstven standard za evaluaciju i razlikovanje standarda za različite nivoe. Prilikom formulisanja jedinstvenog tehničkog standarda, Institut za Wushu istraživanja u Kini je uspostavio tradicionalne forme za individuanla vežbanja, borbe u paru i primene u realnom sistemu, kao strukturu tehničkog sadržaja. Svaki nivo ima svoju formu. Svaka forma može biti korišćina prvo za samostalno vežbanje, zatim kao koreografija borbe sa partnerom i konačno, svaki pokret u formi može biti naučen za realnu primenu u borilačkom svetu. Ovaj progres prate metode tradicionalnog Wushu treninga koji spaja vežbanje i borbu. Ovo otelotvoruje Wushu suštinu. Osoba koja vežba može savladati tehniku i razumeti njeno značenje.
U cilju razjašnjenja razlika između Duan nivoa, Serija udžbenika standardizuje nivoe poštojući tehničke elemente, ukupan broj pokreta i stepen težine, uvek prateći principe postepenog i sistematičnog proučavanja.
- Standard kod svakog nivoa uvećava se dodavanjem više tehničkih elemenata. Pet tehničkih elemenata uključuju „udarac rukom, udarac nogom, zahvat, pozicija, borba“ su spojeni u svim stilovima škola sa i bez oružja. Serija udžbenika definiše tehnički sadržaj prvih pet Duan nivoa povećavajući tehničke elemente nivo po nivo. Tehnički šesti Duan nivo je sveobuhvatna primena prvih pet tehničkih gore pomenutih elemenata. Kao primer, „udarac rukom“ je samo tehnika napada i odbrana u prvom Duan nivou, dok je u drugom Duan nivou dodat „udarac nogom“. Ostatak se analogno može zaključiti na sledeći način:
udarac rukom…………………………………………………tehnički element prvog Duan nivoa
udarac rukom, udarac nogom……………………………tehnički elementi drugog Duan nivoa
udarac rukom, udarac nogom, zahvat……………………tehnički elementi trećeg Duan nivoa
udarac rukom, udarac nogom, zahvat, pozicija……….tehnički elementi četvrtog Duan nivoa
udarac rukom, udarac nogom, zahvat, pozicija, borba…tehnički elementi petog Duan nivoa
kombinacija svih gore pomenutih elemenata…………..tehnički elementi šestog Duan nivoa
- Ukupan broj pokreta se povećava kod svakog narednog nivoa. Ovo je urađeno bi se dodavanjem upotpunilo povećanje broja tehnika.
- Stepen težine pokreta se postojano povećeva. Kao primer, „udarac rukom“ je najjednostavniji i najčešće korišćena tehnika u Wushu sportu. To je zajednički tehnički element u svih šest Duan nivoa. Ipak, manifestacija „udarca rukom“ uključuje prav udarac rukom, presretanje napada, guranje, presretanje nagore, guranje nagore i četiri zamaha udarca rukom nadole u sva četiri pravca. Institut za Wushu istraživanja u Kini je razvrstao ove pokrete od jednostavnih do komplikovanih i podelio ih u šest nivoa. Na ovaj način različiti stepeni težine su dodati svakom pokretu pri povećanju svakog nivoa.
Tehnički sadržaj udžbenika Wushu za početnike (pre-Duan udžbenik), Wushu Gonga i Wushu samoodbrana su takođe sastavljeni u saglasnosti sa već pomenutim principima koji obezbeđuju jedinstvo stila i doslednost između različitih stilova i udžbenika istog Duan nivoa.
Standardi Duan nivoa su postavljeni saglasno principima postepenog povećavanja tehničkih elementa i ukupnog broja i težina pokreta, nivo po nivo. Ovo znači da učenici mogu lako prepoznati razlike između Duan niova i nakon promovisanja u viši Duan nivo mogu predavati tehnički sistem naučenih stilova. Iz razloga što je Serija uputstava sastavljena sa ovim jedinstvenim načinom, uprkos tome šta se jedan od stilova podučava, progres učenja je isti, što zanači da učenik nakon dostizanja određenog Duan nivoa jednog stila može preneti na drugi stil za viši nivo.
U standardizaciji evoluacionih ciljeva Kineskog Wushu Duanwei sistema leži osnova za jednostavnu implementaciju standardizovanog ispita i takođe doprinosi Wushu razvoju i širenju u zemlji i insotranstvu. Tako da je standardizacija baza za širenje Wushu sporta. Tokom 1950. godine sastavljena je uprošćena Taijiquan forma 24 od strane Kineske Wushu asociacije i započet je svestran razvoj Taijiquan i njegovih različitih stilova. Ovako istaknut primer pokazuje da standardizacija može voditi u razvoj svih Wushu škola.
Sastavljanje serije kureseva je bazirano na odluci napravljenoj tokom Nacionalne Wushu radne konferencije u oktobru 2007. godine. Na radnoj konferenciji je razmatrana mogucnost izmene Duan evaluacije prema sistemu za testiranje stepenovanog znanja. U 2008. godini Institut za razvoj Wushu sporta je na osnovu iskustva više od 100 predstavnika nacionalnog Wushu sporta (stručnjaka i naučnika) pokrenuo evaluaciju Dunwei sistema i razvio odgovarajuće kurseve. U julu 2008. kursevi su odobreni od strane Kineske Wushu asocijacije i okarakterisani kao akademski, reprezentativni i izvodljivi. Pomenuti kursevi odražavaju Wushu tradiciju i zadovoljavaju specifične Duan standarde. Sadrzaj literature je usaglašen sa načinom rada dok predstavljeni dijagrami treba da odgovaraju specifičnim standardima izrade svakog udžbenika ovog tipa. Nakon detaljne obrade od strane eksperata i izdavačnih urednika publikovani su i snimljeni video zapisi, fotografski snimci tehnika i rukopisi. Ova serija kurseva predstavlja nasleđe Wushu Duanwei sistema u cilju popularizacije Wushu sporta.
Institut za Wushu razvoj vladine agencije za sport Narodne Republike Kine,
Februar, 2009.